Коментарі - Тимчасова державна допомога дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідомеДітям, відповідно до частини 8 статті 181 Сімейного кодексу України, призначається державна допомога, якщо їх батьки ухиляються від сплати аліментів, місце проживання батьків невідоме, або вони не мають можливості утримувати дитину.

Розмір тимчасової державної допомоги, відповідно до частини 8 статті 181 Сімейного кодексу України, не може бути меншим ніж тридцять відсотків від прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку.

Підстави та порядок визначення прожиткового мінімуму регулюється Законом України «Про прожитковий мінімум». Так, відповідно до статті 1 вказаного Закону, прожитковий мінімум це вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування, а також мінімального набору непродовольчих товарів та мінімального набору послуг, необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Прожитковий мінімум визначається окремо для дітей віком до 6 років; дітей віком від 6 до 18 років; працездатних осіб та осіб, які втратили працездатність.
 
 Прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, відповідно до вимог частини 3 статті 4 Закону України «Про прожитковий мінімум», щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Так, Законом України «Про державний бюджет України на 2013 рік» встановлені прожиткові мінімуми для дітей до 6 років в сумі 972 гривні та в сумі 1210 гривень для дітей віком від 6 до 18 років. Передбачено, що в грудні прожитковий мінімум становитиме 1032 гривні та 1286 гривень відповідно.

Порядок призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме (далі – Порядок), затверджений постановою Кабінету Міністрів України №189 від 22 лютого 2006 року.

Порядком передбачені три групи випадків, коли призначається державна допомога, а саме: невиконання рішення суду про сплату аліментів, відсутність одного з батьків у зв`язку із перебуванням в місцях позбавлення волі чи армії, а також коли не встановлено місце проживання.

Так, відповідно до пункту 2 Порядку, тимчасова допомога призначається у разі, коли:

  • рішення суду про стягнення аліментів з одного з батьків не виконується у зв'язку з ухиленням від сплати аліментів або відсутністю у боржника коштів та іншого майна, на які за законом може бути звернено стягнення;

  • стосовно одного з батьків здійснюється кримінальне провадження або він перебуває на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, якого визнано в установленому порядку недієздатним, а також перебуває на строковій військовій службі;

  • місце проживання (перебування) одного з батьків не встановлено.

 
Крім того, пунктом 8 Порядку, передбачено, що допомога призначається також якщо розмір аліментів, визначений судом у твердій грошовій сумі, менший від мінімального розміру аліментів на одну дитину, що передбачений частиною другою статті 182 Сімейного кодексу України.

Призначається тимчасова допомога за заявою того з батьків, який утримує дитину. Заява подається до органу праці та соціального захисту виконкому або районної державної адміністрації за місцем проживання одержувача допомоги.

Рішення про призначення допомоги має бути прийняте протягом десяти днів від дати подання заяви з усіма необхідними документами.

При цьому, разом з документами про народження та місце проживання дитини та одержувача допомоги необхідно надати один з документів в залежності від підстав призначення допомоги.
 
Так, відповідно до пункту 6 Порядку, залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи:
  • рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення;
  • довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі;
  • повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено;
  • довідка про розмір призначених аліментів, коли вони визначені у вигляді фіксованої суми та їх розмір менший мінімального.
     

  Сергій Портянко, 2013

casus.com.ua © 2012 ЮК'А